Україна виграла ряд справ у європейському суді з прав людини, які вимагали сплати великих фінансових компенсацій

Серед переліку справ, виграних Україною у Європейському суді з прав людини у жовтні – листопаді 2013 року, є кілька тих, які вимагали від уряду сплати суттєвих фінансових компенсацій.

Система надання правової допомоги працює досить ефективно

- Сьогодні можна зробити висновок, що система надання правової допомоги з боку адвокатів, гарантованих державою, працює досить ефективно. Є декілька десятків виправдувальних вироків – тих, які стали результатом роботи наших адвокатів. Є значна кількість випадків, коли особа звільнилася від кримінальної відповідальності, коли на це були підстави, також – коли

16 листопада – міжнародний день толерантності

18 листопада Україна відзначає Міжнародний день толерантності. З метою удосконалення правових механізмів запобігання та протидії дискримінації в Україні Міністерством юстиції у поточному році розроблено та внесено на розгляд Верховної Ради України законопроект «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії дискримінації в Україні».

Система надання правової допомоги працює досить ефективно

- Сьогодні можна зробити висновок, що система надання правової допомоги з боку адвокатів, гарантованих державою, працює досить ефективно.

Є декілька десятків виправдувальних вироків – тих, які стали результатом роботи наших адвокатів. Є значна кількість випадків, коли особа звільнилася від кримінальної відповідальності, коли на це були підстави, також – коли

обиралося менше покарання, ніж це передбачено статтею Кримінального Кодексу і так далі, - повідомив в ефірі Першого національного каналу директор Координаційного Центру з надання правової допомоги Андрій Вишневський.


- Українська система в частині надання такої допомоги є однією з найліберальніших у Європі з точки зору взаємодії держави і адвокатів. Що це означає? Адвокат з Координаційним центром надання правової допомоги працює на умовах цивільного договору, тому вони є рівні сторони. Він не є найманим працівником (важливий момент), і це дозволяє зберегти незалежність адвоката та запобігти втручанню у його професійну діяльність. Тобто адвокат сам визначає, якою мірою він буде залучений до надання безоплатної вторинної правової допомоги, наскільки він не обмежений у часі, щоб брати ще й приватних клієнтів.

- Якщо раніше слідчий міг безпосередньо призначати адвоката (і в цьому була проблема, бо була зв’язка між слідчим і адвокатом і було важко гарантувати незалежний захист), то сьогодні така ситуація змінена. Тобто якщо протягом двох годин до затриманого не прибув адвокат, то варто запитати – де він? коли буде? як його прізвище? Тому що всю цю інформацію мусить мати слідчий. Треба вимагати адвоката, гарантованого державою, - наголосив Андрій Вишневський.

Як відомо, з початку 2013 року в Україні діє Закон «Про безоплатну правову допомогу», яким реалізується система безоплатної правової допомоги з боку держави. За цей час адвокатами системи надано негайну правову допомогу понад 20-ти тисячам осіб, затриманих за підозрою у вчиненні злочину, при цьому захист за призначенням здійснювався і продовжує здійснюватись у понад 36 тисячах кримінальних проваджень.

19 листопада 2013 року було підписано Меморандум про співпрацю між Національною асоціацією адвокатів України та Міністерством юстиції України у сфері надання безоплатної правової допомоги.

Визначено п’ять пріоритетних напрямів співпраці: інформаційна взаємодія; дотримання гарантій адвокатської діяльності та захист професійних прав адвокатів; розроблення, затвердження та впровадження стандартів якості надання безоплатної правової допомоги; моніторинг та оцінювання якості надання адвокатами безоплатної правової допомоги; підвищення кваліфікації адвокатами.